Choreoterapia – wyzwól emocje poprzez taniec

Taniec ma wiele odsłon. Dla jednych jest pasją i ciężką pracą na parkiecie, dla innych to forma rozrywki na imprezie ze znajomymi, czy w domowym salonie w rytm ulubionej piosenki. Jeśli jednak spojrzeć na małe dzieci, niemal odruchowo podrygujące w rytm zasłyszanej muzyki, wydaje się, że taniec mamy we krwi, bez względu na umiejętności. Czy zatem może być on sposobem na wyzwolenie emocji i odreagowanie? Dowiedz się, czym jest choreoterapia.

Zdaniem antropologów, taniec jest jedną z najbardziej pierwotnych form wyrażania emocji, uczuć, czy zamiarów. Jak świat długi i szeroki taniec znajdziemy niemal wszędzie. Film, kultura, historia, religia, charakterystyczne dla różnych kultur style czy rodzaje tańca, taniec będący formą kultu i czci, czy po prostu zabawy i wyrażania radości. Bez wątpienia taniec jest jedną z form wyrażania uczuć, mówi się, że to emocje w ruchu (emotion in motion). Nierozłączne ciało i umysł, znajdują w tańcu pewnego rodzaju pełnię. Kiedy wprawiamy ciało w ruch do muzyki, która nas niesie, możemy emocje zarówno ukoić, jak i dać im ujście.

Co to jest choreoterapia?

Najlepszym dowodem na to, że taniec i emocje są ze sobą bardzo mocno związane jest istnienie terapii tańcem, która nosi nazwę choreoterapii. Nie znajdziemy w niej techniki stawiania stóp, czy też precyzyjnych wytycznych jak poruszać ciałem i jakie robić kroki. Nie ma też ona nic wspólnego z zapamiętywaniem konkretnej choreografii. Zadaniem terapii tańcem jest dotarcie do niewyrażonych emocji, które w sobie mamy, a które nierzadko są przyczyną wielu problemów i trudności w codziennym funkcjonowaniu. W choreoterapii ruch jest procesem uzyskania harmonii ciała i umysłu. To rodzaj terapii sztuką, która wykorzystuje ekspresję i ruch tańca do uzyskania równowagi. Oparta jest na założeniu, że ciało i umysł są nierozłączne i mają na siebie wpływ.

Tańczące emocje

Jako forma ruchu, taniec bardzo mocno odzwierciedla nasze wnętrze, nasz stosunek do siebie, do własnego ciała, kontakt jaki z nim mamy. Obrazuje bariery i blokady. Dlatego też, tak jak z naszego poruszania się i mowy ciała, tak z tańca psychologowie są w stanie odczytać bardzo wiele. Taniec może być zarówno nośnikiem informacji o nas samych, jak i formą pracy nad pewnymi aspektami naszej emocjonalności. Z pewnością każdy z nas pamięta sytuację, kiedy nie mogliśmy się powstrzymać od ruchu, choćby samej stopy w rytm ulubionej piosenki! Ekspresja emocjonalna poprzez wprawione w ruch ciało wydaje się być oczywista. Również niektóre religie i kościoły, także kościoły świata zachodniego dopuszczają taniec towarzyszący śpiewaniu w kościołach. To wyrażanie emocji całym lub całą sobą.

Taniec jako aktywność fizyczna

Taniec jest rodzajem aktywności fizycznej, podczas której przyspiesza praca serca i poprawia się krążenie, a także pobudzony zostaje układ nerwowy. Dochodzi do produkcji endorfin, które dają nam poczucie szczęścia i satysfakcji. Tańcząc spalamy kalorie i działamy pozytywnie na stawy i mięśnie, zwiększając zakresy ich pracy oraz uelastyczniając je. Mając to na względzie, śmiało możemy potraktować pół godziny tańca do ukochanej muzyki jak formę ruchu i niezbędnej codziennej aktywności. Będzie to niczym nieskrępowana aktywność, która będzie stanowiła miłą odmianę dla ćwiczeń z instruktorem lub aplikacją.

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej