Naturalnie Szczęśliwe – z nową energią

Za nami już prawie rok życia i funkcjonowania w nowej, nieznanej nam dotąd rzeczywistości, jaką przyniosła pandemia. Ten przedziwny rok wpłynął na to jak wygląda nasze życie, to zawodowe jak i osobiste. Dla wielu z nas był rokiem zmian, adaptacji do innej codzienności, przyzwyczajenia do obostrzeń czy akceptacji braku wpływu. Był to też rok, w którym zapewne niejedna z nas zmuszona była oswoić nowego współtowarzysza, jakim jest stres. Dobra wiadomość jest taka, że dałyśmy radę, poradziłyśmy sobie, jeśli nie ze wszystkimi, to z większością wyzwań, dotarłyśmy do miejsca, w którym jesteśmy dziś i mamy możliwość wejść w kolejny rok z bagażem wielu doświadczeń, dzięki którym możemy radzić sobie jeszcze lepiej. 

„Jak to zrobić?” – pomyślisz zapewne, mając na uwadze ogromne zmęczenie, brak energii, czy poczucie bezradności, które możesz odczuwać po całym tym wymagającym okresie. Odpowiedź jest zaskakująco prosta – trzeba naładować baterie! Pełna nowej energii, jesteś w stanie stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Nadchodząca wiosna wydaje się być idealnym czasem!

Wiosna to czas przebudzenia, dłuższych dni, budzenia się do życia i rozkwitania. Wiosna, to energia, która, przy odrobinie Twojej pomocy, otwiera przestrzeń na działanie, pozytywne nastawienie i czerpanie z siłodajnych źródeł. 

Źródło natury

Kontakt z naturą i jego dobroczynny wpływ na zdrowie, tak fizyczne jak i mentalne, jest obszarem badań wielu badaczy i psychologów. Wiemy, że otwarcie się na przyrodę i jej moc, pomaga w osiąganiu stanu głębokiej relaksacji, poprawia jakość snu, usprawnia działanie układu immunologicznego, obniża poziom stresu, wpływa pozytywnie na metabolizm, jest silnym zastrzykiem energii. Z perspektywy psychologicznej, kontakt z naturą to jedno z najlepszych źródeł zachwytu – uczucia, które działa zarówno energetyzująco jak i odprężająco. Nic, tylko brać. Jak? Wybierz się na uważny spacer – taki spacer, na który zabierzesz ze sobą wszystkie zmysły. Przyroda to obrazy, dźwięki, zapachy, wrażenia dotykowe czy smakowe, które aż proszą się o zauważenie. Wystarczy być tu i teraz, całą sobą. 

Źródło relacji

Tegoroczna wiosna, to świetny moment, na nakarmienie siebie odżywczą mocą kontaktu z drugim człowiekiem. Choć może nie będziesz w stanie jeszcze spotykać się z bliskimi i przyjaciółmi, tak jak miałaś w zwyczaju, zadbaj o stworzenie przestrzeni do kontaktów z ludźmi na tyle, na ile to możliwe. Człowiek jest istotą społeczną, jest „głodny” kontaktów z innymi – skoro pandemia tak bardzo na te kontakty wpłynęła, zacznij świadomie jeszcze bardziej o nie dbać. Wsparcie społeczne, drzemiąca w nim siła pozytywnego wpływu na nasz dobrostan psychiczny, jest Ci niezbędne nie tylko do radzenia sobie z negatywnymi skutkami stresu, ale i do magazynowania dobrej energii, która napędza do działania. Odezwij się do kogoś, z kim dawno nie rozmawiałaś, umów się na spacer, wybierz na wycieczkę lub piknik w lesie (dbając oczywiście o bezpieczny kontakt), porozmawiajcie o tym, co dobrego was ostatnio spotkało, stwórzcie jakiś nowy, wspólny rytuał – każdy pomysł na wagę złota. 

Źródło wdzięczności

Praktyka wdzięczności to miejsce, w którym łączą się wszystkie źródła, to miejsce niezwykłej mocy. Zauważając i doceniając całe dobro, które Cię spotyka, zażywasz wspaniałe lekarstwo na stres, smutek, lęk, negatywne myśli, brak sił czy momenty zwątpienia. Możesz prowadzić dziennik wdzięczności, inicjować dziękczynne działania, zachęcać bliskich do rozmów o tym, co dobre. Wdzięczność pozwoli Ci być bardziej uważną, skoncentrowaną na tym, na co masz wpływ, spokojniejszą i naturalnie szczęśliwszą. 

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej