O NAS

„Natura obdarowała nas obficie wszystkim, czego potrzebujemy dla naszego zdrowia”
Sebastian Kneipp

Fundamentem powstania kampanii Naturalnie 5zczęśliwe, zainicjowanej przez markę KNEIPP, jest filozofia bawarskiego duchownego Sebastiana Kneippa (1821-1897), który zrewolucjonizował w XIX wieku naukę o leczeniu naturalnym. Od wczesnej młodości Kneipp zgłębiał tajniki ziołolecznictwa, ale przełomem okazał się moment zachorowania na gruźlicę. Stosując hartujące krótkie kąpiele w zimnym Dunaju, skutecznie pobudził system immunologiczny i wyleczył śmiertelną chorobę. Schorzenie, a przede wszystkim niekonwencjonalne, ale skuteczne leczenie, zainspirowały go do intensywnego zgłębiania wiedzy na temat wspomagającej zdrowie mocy wody oraz działania leczniczego roślin.


Wynikiem wieloletnich badań nad leczniczymi właściwościami wody i roślin wzbogaconych o własne doświadczenia są usystematyzowana nauka oraz wizjonerska koncepcja życia, które stały się ponadczasowym dobrem naukowym. Sebastian Kneipp uważał, że przyzwyczajenia człowieka i jego naturalne środowisko należy postrzegać jako nierozerwalną zrównoważoną całość. Swoją filozofię oparł o 5 filarów:


WODA — podstawa „kuracji Kneippa”, polegająca na ciepłym i zimnym oddziaływaniu temperatury wody, które pobudza krążenie krwi, a w konsekwencji przyspiesza przemianę materii i oczyszczanie organizmu.

ROŚLINY – tworząc uzdrawiające receptury i produkty Kneipp, wykorzystywał wiedzę o właściwościach, a także mocy aromatycznych i leczniczych roślin

RUCH – nawet lekka, ale regularna aktywność fizyczna poprawia ogólne samopoczucie i wspomaga system odpornościowy.
ODŻYWIANIE — zrównoważona dieta, oparta na produktach sezonowych i lokalnych, jest podstawą zdrowia.

RÓWNOWAGA — zrównoważony styl życia z intensywnymi fazami odpoczynku jest podstawą zdrowego, aktywnego i pełnego szczęścia życia.
W obliczu rosnących obciążeń środowiska i chorób cywilizacyjnych wywołanych stresem, ludzie mają dziś większą potrzebę zastosowania skutecznych metod leczenia i aktywnej profilaktyki zdrowia. Według Sebastiana Kneippa kluczowe jest życie w zgodzie i blisko natury – np. regularny ruch na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie i przede wszystkim zrównoważenie umysłowo-duchowe, w którym bardzo ważną rolę pełni umiejętności odpoczywania.