5 filarów filozofii Kneippa – ruch

„Ruch wzmaga ochotę do życia i pomaga człowiekowi przez wzmocnienie jego ciała.“

Sebastian Kneipp

W czasach Sebastiana Kneippa wiele osób w ciągu dnia wykonywało ciężką fizyczną pracę, która wyczerpywała konieczność codziennej aktywności fizycznej, a mimo to duszpasterz zwracał uwagę na konieczność regularnego i umiarkowanego ruchu wzmacniającego organizm oraz poprawiającego samopoczucie. W dzisiejszych czasach, gdy większość ludzi ma siedzący tryb pracy, a czas wolny spędza w dużej mierze przed telewizorem lub komputerem, polecane przez Kneippa harmonijne zrównoważenie ciała i ducha jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

Terapia ruchowa Kneippa to nie wyczynowe uprawianie sportu, ale wplecenie aktywności fizycznej w codzienne życie.

Wystarczą więc małe zmiany np.:

  • zamiast wjeżdżać windą – można wejść schodami;
  • zamiast jechać do pracy samochodem – można wybrać rower lub iść pieszo;
  • zamiast pokonywać całą trasę autobusem lub tramwajem – można wysiąść przystanek wcześniej i przejść ostatnią część drogi pieszo;
  • zamiast parkować jak najbliżej wejścia do centrum handlowego czy supermarketu – można zaparować na dalszym miejscu parkingowym, które będzie wymagało przejścia dłuższego odcinka drogi.

Jeśli myślisz o wprowadzeniu większej dawki ruchu do swojego życia, nie rozpoczynaj od maratonu, czy wyczerpujących zajęć na siłowni. Jednorazowy ciężki trening może ci zaszkodzić lub Cię zniechęcić. Doskonałym rozwiązaniem są sporty wytrzymałościowe, takie jak pływanie, chodzenie (spacery lub nordic walking), bieganie czy też pilates lub joga, ponieważ równomiernie obciążają ciało. Kluczowa jest systematyczność, więc najlepiej ruszać się 2-3 razy w tygodniu.

Umiarkowana aktywność fizyczna daje najlepsze efekty.

Styl życia Kneippa jest naturalny i ponadczasowy. Według jego przemyśleń to właśnie delikatne bodźce wywołują silne efekty, dlatego niezwykle ważny jest umiarkowany ruch na świeżym powietrzu. Zamiast biegać na bieżni lub jeździć na rowerze stacjonarnym wybierz się do parku lub lasu, gdzie w prosty i harmonijny sposób uda Ci się połączyć przeżywanie natury z ruchem.

W sytuacji, gdy przytrafi się kontuzja można skorzystać z właściwości arniki, ulubionej rośliny Kneippa. Jest to roślina lecznicza, znana też pod nazwą kupalnik górski, stosowana zewnętrznie działa cuda, np. przy krwiakach, stłuczeniach, zmiażdżeniach, naderwaniach, zakwasach i dolegliwościach żylnych. W portfolio kosmetyków marki KNEIPP znajduje się np. sól do kąpieli Arnica Active, która aktywizuje i rozgrzewa mięśnie., jest więc idealną formą pielęgnacji po większym wysiłku fizycznym.

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej