Nagietek lekarski – cieszy oko i leczy ciało

Żółtopomarańczowe kwiaty nagietka powodują, że większość z nas uśmiecha się na ich widok. Są niezwykle pozytywne i energetyczne ze względu na swoją barwę, ale przede wszystkim słyną ze swoich właściwości leczniczych. Co ciekawe nagietek lekarski potrafi również przepowiadać deszcz! Jego kwiat zamyka się bowiem na moment zanim zacznie padać.  

Nagietek lekarski inaczej (Calendula officinalis) jest rośliną jednoroczną z gatunku astrowatych. Badacze nie są pewni skąd dokładnie pochodzi ta roślina, ale podaje się, że ojczyzną nagietka są regiony Morza Śródziemnomorskiego. Zasięg jego naturalnego występowania sięga od południa Europy aż po Iran. W Europie największą popularnością cieszy się w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. W Polsce również jest często uprawiany i cieszy oko rosnąc w przydomowych ogródkach.

Roślina ozdobna

Nagietki od wieków są uprawiane jako rośliny ozdobne. Małe wymagania i długi okres kwitnienia sprawiają, że chętnie sadzi się je na rabatach, miejskich klombach i w donicach. Roślina osiąga najczęściej wysokość około 50 cm. Nagietek lubi stanowisko dobrze nasłonecznione i ciepłe. Udaje się nawet na glebach piaszczystych, lecz bujniej rośnie i kwitnie uprawiany na podłożach żyznych i wilgotnych.

 Nagietek – właściwości lecznicze

Nagietek lekarski cieszy się doskonałą sławą zarówno w branży farmakologicznej, jak i zielarskiej, dlatego jest stosowany w masowej produkcji różnego rodzaju środków leczniczych. Roślina zawiera m.in. saponiny i alkohole triterpenowe oraz ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny. W płatkach kwiatowych są również związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C i sole mineralne. Tak różnorodny zestaw substancji aktywnych i ich znaczne stężenie sprawiają, że nagietek ma wszechstronne zastosowanie jako roślina lecznicza. Stosując nagietek można naturalnie leczyć stany zapalne. Roślina przyspiesza również gojenie się ran, wspomaga wątrobę oraz osłania żołądek dzięki działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Stosuje się go również w celu zwiększenia odporności organizmu, jak również przy łagodzeniu kobiecych dolegliwości. Napary z nagietka, stosowane do podmywań albo nasiadówek, pomagają dbać o higienę intymną, likwidują podrażnienia skóry, świąd, upławy. Natomiast nagietek stosowany doustnie, dzięki swojemu działaniu rozkurczowemu, pomaga przy zaburzeniach miesiączkowych i łagodzi bóle menstruacyjne. A dzięki właściwościom uspokajającym łagodzi także objawy PMS.

 Nagietek – zastosowanie w kosmetyce

 W kosmetyce nagietek lekarski ma zastosowanie do wyrobu maseczek, szamponów, płynów tonizujących oraz kremów do cery suchej i wrażliwej. Doskonale bowiem regeneruje skórę, pomaga uporać się z niemal wszystkimi jej niedoskonałościami – zaskórnikami, trądzikiem, łuszczeniem się, przeciwdziała rozstępom. Likwiduje szorstkość skóry, nawilża i zmiękcza, dzięki czemu znajduje zastosowanie np. w kremach do stóp. Działa też wygładzająco i ochronnie dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Uważa się również, że nagietek lekarski ma właściwości uspokajające, dlatego znajduje zastosowanie w aromaterapii jako roślina służąca wyciszeniu, odprężeniu, ułatwiająca zasypianie i przeciwlękowo.

Jadalne kwiaty nagietka 

Ciekawostką jest fakt, że nagietek jest jadalny. Można zarówno spożywać jego liście (np. jako składnik sałatki), jak również płatki kwiatów (które mogą stanowić kolorowy dodatek do różnych potraw). Kwiaty mają pikantny smak, a liście lekko gorzki posmak. Dawniej kwiaty były stosowane jako barwnik np. masła, margaryny lub sera żółtego, dzisiaj częściej się go wykorzystuje do zabarwienia zup lub ryżu.

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej