5 filarów filozofii Kneippa – równowaga

„Rzadko które okoliczności mogą bardziej szkodliwie wpływać na zdrowie niż sposób życia w naszych czasach. Należy znaleźć zrównoważenie, aby wzmocnić zszargane nerwy; zachować ich siłę. Musi być stworzona równowaga. “

Sebastian Kneipp propagował harmonijny styl życia według tzw. zasad uporządkowanego życia. Upowszechniał nie tylko zrównoważenie podstawowych filarów jego filozofii (wody, roślin, ruchu i odżywiania), ale także troskę o zdrowie psychiczne poprzez zapewnienie sobie intensywnych faz odpoczynku.

Odpoczynek ma bowiem ogromne znaczenie dla zachowania dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Jest nam tak samo niezbędny jak powietrze, woda czy jedzenie. Niestety w obecnych czasach jest on bagatelizowany i marginalizowany. Mnogość obowiązków, wyzwań oraz stawianych sobie celów do zrealizowania sprawia, że na prawdziwy relaks pozostaje nam bardzo mało czasu. Badania pokazują, że 50% Polek deklaruje, że potrafi odpoczywać[1], ale niestety robi to nieefektywnie. Kobiety swój wolny czas spędzają w większości na wykonywaniu prac domowych, m.in. sprzątaniu, gotowaniu, zmywaniu czy robieniu prania, a za odpoczynek uważają przede wszystkim oglądanie telewizji lub seriali czy przeglądanie treści w internecie.

Odpoczynek to jednak przerwa w aktywności fizycznej lub umysłowej, w celu nabrania sił lub czas poświęcony na pozbywanie się zmęczenia, zwykle poprzez robienie tego co sprawia nam przyjemność. Spędzanie czasu przed TV lub komputerem nie byłoby niczym złym, gdyby nie fakt, że wprawia nas w stan bezczynności. Taka forma relaksu jest nam potrzeba, ale nie powinna wypełniać całego czasu wolnego, ponieważ jego wartość regeneracyjna jest znikoma – nie przywraca pełni sił fizycznych i psychicznych. Dobry odpoczynek to taki, który pozwala odzyskać energię, przezwyciężyć znużenie, zmęczenie, a czasem także poprawić nastój.

Podstawową zasadą efektywnego odpoczynku jest odpowiednia ilość snu. Większość badań sugeruje, że dorosły człowiek powinien spać około 6-7h na dobę. Dodatkowo sposób relaksu powinniśmy uzależnić od wykonywanych na co dzień czynności. Jeśli pracujemy fizycznie to odpoczywać powinniśmy poprzez działania umysłowe (w tym czasie mięśnie się regenerują i odpoczywają) np. czytanie książki, rozwiązywanie krzyżówek, oglądanie ciekawych programów. Natomiast jeśli pracujemy umysłowo i większość czasu spędzamy przed komputerem to warto odpoczywać aktywnie, w ruchu np. pływając w basenie, jeżdżąc na rowerze, spacerując, zwiedzając itd. W taki sposób zapewnimy naszemu ciału i psychice czas na regenerację oraz zebranie energii do działania, a także zadbamy o ich właściwą równowagę.

Wdrażając holistyczną filozofię Kneippa w życie należy pozwolić więc sobie na relaks – zamienić czas wolny w efektywny odpoczynek, co z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie i jakość z życia.


[1] Badania „Czy kobiety mają czas na szczęście?” zrealizowane na zlecenie Kneipp Polska, 2019, ARC Rynek i opinia. N=1009. 

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej