Arnika – nie tylko kwiat

Arnika była ulubioną rośliną Sebastiana Kneippa ze względu na swoje właściwości lecznicze. Od dawna była wykorzystywana przez zielarzy i aptekarzy np. przy krwiakach, stłuczeniach, zmiażdżeniach, naderwaniach, zakwasach i dolegliwościach żylnych. Dziś można skorzystać z właściwości tej rośliny leczniczej, stosując np. sól do kąpieli Arnika Active marki Kneipp, która aktywizuje i rozgrzewa mięśnie oraz jest idealną formą pielęgnacji po większym wysiłku fizycznym.
Arnika górska, zwana również kupalnikiem górskim, jak sama nazwa wskazuje, występuję na terenach górskich. W Polsce można spotkać ją w Sudetach i Karpatach. Istnieje 30 odmian tej rośliny, z czego w Polsce występuje tylko jedna i z uwagi na to, że jest jej coraz mniej, znajduje się pod ochroną. Okres kwitnienia arniki przypada na przełom czerwca i lipca. W tym czasie powinno się zbierać kwiaty, natomiast kłącza – we wrześniu i październiku, a liście – w czerwcu i lipcu.

Naturalne leczenie arniką

Arnika zawiera wiele cennych składników, ale jej głównym bogactwem są kwiaty zawierające laktony seskwiterpenowe, m.in. helenalinę, liczne flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, triterpeny, garbniki, kwasy organiczne. Wszystkie tę substancję mają wyjątkowe działanie lecznicze, dzięki któremu roślina oddziałuje przeciwzapalnie oraz antyreumatycznie na organizm. Preparaty z arniki m.in. likwidują obrzęki i siniaki, ponieważ pobudzają krążenie krwi, a tym samym rozpraszają nagromadzone płyny z uszkodzonych tkanek: krew, osocze, limfę. Roślina ta przyśpiesza gojenie, a także stosuje się ją w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Wykazuje też działanie przeciwgorączkowe i wspomaga odporność organizmu na infekcje. Arnika wykorzystywana jest obecnie przez przemysł farmaceutyczny w leczeniu np. problemów sercowo-naczyniowych, zespołu pozakrzepowego, wieńcowych zaburzeń krążenia krwi czy krwawień poporodowych.

Olejek z arniki – naturalna pielęgnacja

W kosmetyce arnika jest stosowana ze względu na swoje właściwości do pobudzania krwi i rozpraszania nagromadzonych płynów. To właśnie dlatego ciepła kąpiel z dodatkiem kryształków soli mineralnej z olejkiem z arniki doskonale regeneruje, rozgrzewa i rozluźnia zmęczone mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Jednakże ekstrakty i olejki z arniki stosowane są również w kosmetykach do cery dojrzałej, naczynkowej oraz trądzikowej. Zioło jest wykorzystywane także jako składnik aktywny preparatów na żylaki oraz pękające naczynka, czyli tzw. “pajączki”. Oprócz zbawiennego działania na skórę, arnika wykazuje korzystny wpływ również na włosy. Pobudza mikro-cyrkulację krwi w mieszkach włosowych, dzięki czemu sprzyja ich lepszemu odżywieniu oraz dotlenieniu.

Przeciwskazania

Tak jak każda roślina lecznicza arnika może wywoływać uczulenia – dlatego warto przetestować np. maść, żel lub produkt kosmetyczny na kawałku skóry. W przypadku stosowania wewnętrznego nie można dopuścić do przedawkowania, ponieważ może ono wywołać reakcję uczuleniową, podrażnienie gardła, wymioty, biegunkę, zawroty i bóle głowy, kłopoty z sercem, omdlenia.

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej