Body Positive. Jak czuć się dobrze we własnym ciele?

Czasy niezdrowo wychudzonych modelek, które były okrzyknięte „kanonem piękna” szczęśliwie odeszły w niepamięć. Jednak era szalonych diet, treningów i pięknych zdjęć na instagramie wciąż ma się znakomicie. Jak się nie dać temu szaleństwu i mimo to pokochać siebie, czuć się dobrze we własnym ciele i czerpać radość z życia? Dowiedz się, czym jest Body Positive.

Moje ciało. Moja siła

Body Positive lub ciałopozytywność to ruch, który zaprasza nas do pokochania własnego ciała. Mówi o zaakceptowaniu siebie. Swoich blizn, zmarszczek, rozstępów oraz historii, która jest wypisana na naszym ciele, naszej historii. Ruch ten powstał stosunkowo niedawno i od razu wszedł do świata z dużym rozmachem. Nagle na okładkach czasopism można było zobaczyć gwiazdy bez makijażu, z fałdką na brzuchu czy zmarszczkami pod okiem. Czy kanon piękna został zachwiany? Wręcz przeciwnie! Wreszcie wrócił na właściwy tor dlatego, że jesteśmy piękni, bo… jesteśmy!To wystarczy.  Body Positive jest źródłem radości życia. Świat oszalał na punkcie wydawania ocen. Za chuda, za gruba, zbyt koścista, chłopięca sylwetka…. Zawsze „jakaś”. Przypisywanie łatek stało się naszą specjalnością. Rzadko kiedy akceptujemy innych takimi, jakimi po prostu są, a przez to i siebie nie umiemy zaakceptować. Jakiś głos w głowach powtarza nam, że można lepiej, można bardziej… skąd ten głos się bierze? I dlaczego mówi aż tak głośno?

W pogoni za poprawą samopoczucia

Ów głos każe nam gonić ideał, choć nikt odpowiedzi na pytanie „czym jest ideał?” nie zna. Dla każdego ta odpowiedź brzmi inaczej. Świat narzucił pewien kanon piękna, do którego każdy chce dążyć. Brak akceptacji siebie to często pokłosie tego, jak byliśmy traktowani w dzieciństwie. Terapie, do których obecnie mamy większy dostęp niż kiedyś oraz samoświadomość, pomagają nam odkryć i dostrzec wiele krzywd, jakie zostały nam wyrządzone – często nieświadomie, jednak zostawiając po sobie trwały ślad. Na tyle trwały, że nie kochamy siebie. Nie potrafimy siebie przyjąć, zaakceptować. Chcemy być po prostu inni. Oglądamy zdjęcia pięknych modelek, katujemy się dietami, treningami, byle tylko wyjść ze swojego ciała. Wierzymy, że to nam poprawi samopoczucie, ale to się nigdy nie stanie. Jest to prawda trudna do przyjęcia, lecz dająca wolność. Tak, jak szczęście jest w nas i nie zależy od nikogo i niczego co nas otacza, tak i nasze piękno drzemie w nas. Jeśli sami go nie dostrzeżemy, nikt inny nie zrobi tego za nas.

Body Positive – kochaj siebie, czerp radość z życia!

Nasze ciało jest naszą historią. Jedyną, niepowtarzalną, piękną! To co jest na nim wypisane przypomina zapewne o wielu trudnych momentach, ale jest też spisem wspaniałych chwil. To linia życia, które jest paletą emocji – dobrych i trudnych. Czemu więc sami chcemy sobie te emocje odebrać? Tę radość z życia, która jest w każdej i w każdym z nas? Definicja piękna zmienia się, z każdym pokoleniem będzie inna, ale historia wypisana na naszym ciele pozostanie niezmienną. Droga do pokochania siebie może być długim procesem. Pracą zarówno nad ciałem i duchem, bo tylko wtedy stanowimy jedność. Może zamiast maskować zmarszczki czy zakrywać brzuch, warto spojrzeć na nie z miłością, przypominając sobie historię, jaką ze sobą niosą? Ta droga odkrywania swojego własnego piękna i wartości może stać się jedną z ważniejszych dróg w naszym życiu. Czy masz odwagę w nią ruszyć zostawiając w tyle hasła o byciu idealną? To będzie wspaniała przygoda. Twoja własna historia. 

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej