Leśna kąpiel – rodzaj naturalnej aromaterapii i motywacja do większej aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest niezbędna, aby nasze ciało na długo pozostawało sprawne. Ruch to jeden z filarów filozofii Kneippa, nieodłączny element zdrowego stylu życia. Dla osób, które nie przepadają za wymagającymi treningami, bardzo dobrą formą relaksu, odpoczynku i aktywności fizycznej jest „leśna kąpiel” (shinrin-yoku).

Japońscy specjaliści od zdrowia zalecają swoim pacjentom, aby w czasie rekonwalescencji korzystali z mocy lasu. W Japonii przeprowadzono badania, które dowiodły, że niespieszne spacery po lesie, podczas których należy głęboko wciągać powietrze do płuc, mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Leśną terapię nazwano „sinrin-yoku”, to rodzaj naturalnej aromaterapii.

Japońscy naukowcy twierdzą, że wdychając lotne substancje aromatyczne emitowane przez drzewa i inne rośliny leśne, uodparniamy organizm na choroby. Związki te, zwane fitoncydami, mają bowiem silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Japońskie badania wykazały też, że shinrin-yoku obniża ciśnienie krwi, reguluje puls, zmniejsza poziom kortyzolu (hormon stresu), dodaje sił witalnych, łagodzi stany depresyjne. Przede wszystkim jednak „kąpiel leśna” stanowi rodzaj szczepionki immunologicznej, pobudza organizm do regeneracji.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać się na spacer do lasu i poddać się jego terapeutycznej sile. Niezależnie od szerokości i długości geograficznej, nie ma nic lepszego niż aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.

https://holistickenko.com/shinrin-yoku-forest-bathing/

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej