Czym jest dla Ciebie szczęście? Wiesz?

Czy jesteś szczęśliwa? Jak mogę osiągnąć szczęście? Pytania o szczęście czy przepis na szczęście, człowiek zadaje sobie od wieków. Ile pytań, tyle zapewne odpowiedzi. Pytają nie tylko filozofowie i poeci, nie tylko naukowcy, w których centrum zainteresowania jest człowiek, pytają prawdopodobnie wszyscy. Możliwe, że znalezienie odpowiedzi tej jednej, jedynej, byłoby odkryciem przełomowym, zmieniającym życie obecnego i przyszłych pokoleń, bo kto z nas nie chce być szczęśliwy?

Kampania Kneipp – „Naturalnie Szczęśliwe”

Rozpoczynając kampanię „Naturalnie Szczęśliwe”, Kneipp zapytał ponad tysiąc Polek, o to, czy czują się szczęśliwe, czym szczęście jest dla nich, czego do pełni tego stanu im brakuje etc.

Uzyskane podczas badania odpowiedzi pokazują, że tylko 1/5 kobiet uznaje, że jest całkowicie szczęśliwa, podczas gdy aż 42% nie umie określić, czy jest szczęśliwa, czy też nie. 79% kobiet, które wskazały, że nie są całkowicie szczęśliwe odpowiadało, że do pełni szczęścia brakuje im miłości partnera i bliskości innych (25%), pieniędzy (21%), zdrowia własnego lub bliskich (16%), własnego lub większego mieszkania/domu (8%), stabilizacji finansowej i pracy (7%). Podobny obraz uzyskamy, przyglądając się wynikom innych badań, jak np. przeprowadzonego przez Ipsos w 28 krajach (w tym w Polsce) badania dotyczącego szczęścia (Global Happiness Study, What Makes People Happy Around the World, 2019).

Patrząc na wyniki badań z perspektywy psychologa pozytywnego, pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy brzmi: świetnie, to dobre wyniki, bo pokazują, jak wiele jeszcze możemy zrobić. A zacząć powinniśmy od przeformułowania nierealnego przepisu na szczęście, który, jak pokazują badania, nadal u wielu z nas brzmiałby: będą szczęśliwa, gdy znajdę miłość, dobrą pracę, za którą będę godziwie wynagradzana, ja i moi bliscy będziemy zdrowi, mieszkając przy okazji w pięknym, dużym domu. W rzeczywistości najprawdopodobniej jest odwrotnie. To szczęście, czy jak wolimy określać w psychologii pozytywnej – dobrostan, jest punktem wyjścia do pełnej realizacji tych pragnień. Tylko jak to się robi?

Czym jest dla ciebie szczęście? Dokonaj wyboru.

Możesz to zrobić już dziś, pomimo genetycznych i środowiskowych uwarunkowań, prawie „połowa” Twojego szczęścia, zależy od tego, jak myślisz, jak się zachowujesz, jakie podejmujesz działania. Mówiąc prosto – szczęście to Twój wybór. Tak w ogromnej mierze to Ty decydujesz czy i jak bardzo będziesz szczęśliwa. Nie masz wpływu na swoje geny, być może nie masz również często wpływu na środowisko zewnętrzne, zawsze masz wpływ na to, jak będziesz postrzegać to, co Cię spotyka, czemu poświęcisz swój czas, emocje i energię.

Jak rozumiesz szczęście? Nie myśl magicznie.

Czynniki zewnętrzne takie jak wymarzony partner, status materialny, sukces zawodowy etc. nie sprawią, że będziesz szczęśliwa. Owszem, dadzą Ci zapewne solidną dawkę szczęścia, pozytywnych emocji czy poczucia satysfakcji, dadzą Ci ją jednak „na chwilę”. Mózg szybko przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości (w psychologii nazywamy to hedonistyczną adaptacją), po jakimś czasie ekscytacja zaczyna wygasać, to nowe i wymarzone zaczyna być standardem, miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle, można by rzec, z przymrużeniem oka.

Jak osiągnąć szczęście? Zacznij od siebie.

Pozytywne, satysfakcjonujące relacje z innymi, poczucie wsparcia od bliskich osób, są jednym z filarów emocjonalnego dobrostanu. Każdy filar potrzebuje jednak mocnych fundamentów – Ciebie. Ciebie, która o siebie dba – stwarzając jak najwięcej okazji do przeżywania pozytywnych emocji, wyznaczając sobie realistyczne cele, postrzegając siebie jako wystarczająco dobrą, mając poczucie, że to, co robisz, ma głębszy sens, aż w końcu, choć może przede wszystkim, troszcząc się o swoje ciało i samopoczucie fizyczne.

Szczęście, poczucie życiowego dobrostanu, to w suma Twoich wyborów, nawet tych najdrobniejszych. Nie czekaj, zacznij tu i teraz. Od pierwszego, małego kroku. Dla siebie samej.

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej