Drzewo sandałowe – właściwości i zastosowanie

Armani, Estée Lauder, Chanel i Hermes nie mogą się mylić. Tworząc cudowne zapachy wykorzystują olejek z drzewa sandałowego, aby stworzyć perfumy dla kobiet silnych, ale nie pozbawionych delikatności i ciepła oraz dla odważnych i męskich mężczyzn. Drzewo sandałowe to bowiem symbol witalności. W Indiach od wieków otaczany jest ogromnym szacunkiem, a kadzidła wykonane z drewna sandałowego wykorzystywane są w rytuałach religijnych.

Drzewo sandałowe białe – drogocenny skarb

Sandałowiec biały należy do rodziny sandałowcowatych i występuje na nizinach Australii, Azji Południowo-Wschodniej oraz wyspach Pacyfiku. Rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych i nie wymaga dużych nakładów wody. Co interesujące jest półpasożytem – wodę oraz składniki mineralne pobiera od sąsiadujących z nim roślin.  

Drzewo sandałowe białe jest jedną z najlepiej i najdłużej znanych roślin o właściwościach medycznych i aromatycznych. Oprócz jego zastosowania w perfumerii warto podkreślić, że stanowi on jeden z najlepszych naturalnych materiałów rzeźbiarskich i jest drugim najdroższym drewnem na świecie, zaraz po hebanie. Olejek z drzewa sandałowego uzyskuje się w procesie destylacji parowej z drzew gatunku Santa lum Album, po osiągnięciu przez nich dojrzałości. Największa ilość wonnego olejku znajduje się w drzewach mających 60-80 lat. Niestety nadmierna eksploatacja rośliny sprawiła, że grozi jej wyginięcie i w Indiach zakazano jej eksportu. Te wszystkie powody sprawiają, że olejek sandałowy jest tak rzadki i drogocenny.

Drzewo sandałowe – antystresowe właściwości

Upojna woń drzewa sandałowego relaksuje, redukuje stres oraz, jak wierzą niektórzy, ma właściwości afrodyzjaku. Starożytni buddyści tybetańscy wykorzystywali zapach sandałowca w terapii depresji i bezsenności, a mnisi palili jego drewno podczas medytacji, aby zrelaksować ciało i lepiej się skoncentrować. Aromaterapeutyczne właściwości tego drzewa znane były także w starożytnych Chinach, a Europa poznała je dopiero około 200 lat temu. Jego zapach wywiera kojących wpływ na układ nerwowy, co zostało potwierdzone badaniami. Dodatkowo sandałowiec biały zastosowany zewnętrznie wpływa korzystnie na skórę. Poprawia on bowiem koloryt skóry i dodaje jej blasku. Odżywia ją, uelastycznia, a także wygładza zmarszczki.

Działanie olejku z drzewa sandałowego

Drzewo sandałowca należy również do roślin leczniczych. Olejek ma przede wszystkim działanie antyseptyczne, dzięki czemu może być stosowany przy zwalczaniu infekcji, łagodzeniu poparzeń czy przyspieszeniu gojenia drobnych ran. Niektórzy dermatolodzy zalecają kurację z olejkiem sandałowym, ponieważ pomaga on zmniejszyć objawy trądziku. Dodatkowo przynosi ulgę po ukąszeniu owadów, co nie pozostaje bez znaczenia – zwłaszcza latem 😊

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej