Jak radzić sobie z codziennym stresem?

Każdego dnia dociera do nas wiele negatywnych informacji z mediów, żyjemy w ciągłym pośpiechu oraz presji sprostania obowiązkom służbowym i domowym. Dlatego często wielu z nas doświadcza codziennego stresu, który nawet gdy jest krótkotrwały może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jak radzić sobie ze stresem, który odczuwamy w takich chwilach? Warto zacząć od zadbania o podstawowe kwestie jakie towarzyszą nam każdego dnia – prawidłowy oddech, o którym często zapominamy i odpoczynek – niezbędny element zdrowego ciała i psychiki według Sebastian Kneippa, dzięki któremu poprawimy swoje samopoczucie wygramy ze stresem i odzyskamy codzienną radość z życia!

W obliczu rosnących obciążeń środowiska i chorób cywilizacyjnych wywołanych stresem, ludzie mają dziś większą potrzebę stosowania skutecznych metod leczenia i aktywnej profilaktyki zdrowia. Według Sebastiana Kneippa kluczowe jest życie w zgodzie i blisko natury np. regularny ruch na świeżym powietrzu i przede wszystkim zrównoważenie umysłowo-duchowe, w którym bardzo ważną rolę pełni umiejętność odpoczywania. Na co dzień zapominamy o najważniejszym – właściwym oddechu, który jest kluczowy w pokonaniu chwilowego stresu. Jak radzić sobie ze stresem?

Oddech w walce ze stresem

Sposobów na stres jest wiele – oddech ma ogromne znaczenie w radzeniu sobie z nim i jest jego pierwszym objawem, który możemy sami zaobserwować. Bowiem pod wpływem chwilowego stresu zmienia się nasz sposób oddychania – spłycamy oddech, przyspieszamy, a nawet wstrzymujemy go na dłuższą chwilę. Zaburzenia oddechu mogą potęgować nasz stres, z kolei jego prawidłowe prowadzenie może być lecznicze i kojące, dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się właściwie oddychać. Choć jest to naturalna czynność i mogłoby się wydawać, że nie wymaga od nas specjalnych umiejętności to okazuje się, że nie wszyscy oddychają prawidłowo. Czy na co dzień zastanawiasz się jak oddychasz? Kontrolujesz swój oddech? Jeżeli nie to warto zacząć, szczególnie jeśli towarzyszy Ci stres i chcesz znaleźć sposób na to jak poprawić swoje samopoczucie. Metod prawidłowego oddychania i relaksacji jest wiele. Najprościej zacząć od codziennej powtarzanej kilka razy kontroli oddechu:

  • Wybierz wygodną pozycję, usiądź na krześle lub fotelu tak, aby rozluźnić się i nie napinać mięśni.
  • Zacznij od oddechu – wdech nosem i wydech ustami (pamiętaj o tym, aby przy wdechu używać przepony wypinając brzuch).
  • Zatrzymaj oddech i policz do pięciu, a następnie wydychaj powietrze bardzo powoli.
  • Przy wydechu świadomie rozluźnij się: od głowy po stopy pamiętając o rozluźnieniu wszystkich mięśni w tym brzucha.

Stres pokonaj na spacerze

Sebastian Kneipp propagował harmonijny styl życia według zasad tzw. uporządkowanego życia. Upowszechniał nie tylko zrównoważenie podstawowych filarów jego filozofii (wody, roślin, ruchu i odżywiania), ale także troskę o zdrowie psychiczne poprzez zapewnienie sobie intensywnych faz odpoczynku. Dlatego jednym z prostych i dobrych sposobów na stres wg. Kneippa jest odpoczynek. Podczas oddychania dostarczamy komórkom tlenu, który jest niezbędny do spalania substancji organicznych. W trakcie tego spalania wytwarza się energia. Lepiej dotleniony organizm lepiej funkcjonuje i lepiej radzi sobie ze stresem. Dlatego oprócz oddechu niezwykle ważny jest aktywny odpoczynek – spacer i ruch na świeżym powietrzu. Dobry odpoczynek to taki, który jednocześnie sprawia nam przyjemność, ale również dodaje pozytywnej energii i tym samym walczy ze stresem, więc wybierając go lepiej postawić właśnie na codzienny spacer, jazdę na rowerze w lesie lub parku niż bierne oglądanie tv. Nie zapominajmy, że podstawą efektywnego odpoczynku jest również odpowiednia ilość snu, większość badań sugeruje, że dorosły człowiek powinien spać około 6-7 godzin na dobę.

Przedstawione metody w walki ze stresem są bardzo naturalne – warto wprowadzić jedynie kilka zmian i kontroli do swojego trybu życia jako sposobów na stres i poprawę naszego samopoczucia, żeby zniwelować gorszy nastrój i odzyskać codzienną radość z życia.

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej