Picie wody – 5 kroków do prawidłowego nawodnienia

Wydaje się, że o piciu wody powiedziano już wszystko. Wiemy, ile wody dziennie powinniśmy pić, dlaczego jest tak ważna dla zdrowia, a także że jest naszym sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. A jednak tylko 6% Polaków spożywa ilości zalecane przez ekspertów, a 11% deklaruje, że nie pije wody w ogóle[1]. Latem picie wody  jest jeszcze bardziej ważne, ponieważ wyższe temperatury utrudniają utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu.

Woda jest najbardziej niewykorzystanym narzędziem, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Nie tylko sprzyja nawilżaniu skóry, pomaga przy bólach głowy, ale także dostarcza niekończącej się energii. Właściwe nawodnienie organizmu  jest kluczem nie tylko do tego, abyśmy byli skupieni i zenergetyzowani, ale także do utrzymania wszystkiego, co funkcjonuje w naszym ciele. Tylko jak to zrobić?

5 zasad prawidłowego picia wody

Miej butelkę wody zawsze pod ręką

Aby wyrobić w sobie nawyk picia wody najlepiej jest mieć ją zawsze koło siebie. To powoduje, że będziemy po nią sięgać bezrefleksyjnie. Jeśli siadasz do pracy lub nauki postaw ją na biurku. Nie zapominaj o niej w trakcie spaceru czy innej aktywności sportowej. Kiedy gotujesz, sprzątasz lub odpoczywasz miej wodę zawsze w zasięgu wzroku, wtedy na pewno od czasu do czasu weźmiesz łyka. Będzie to jeden z pierwszych kroków do wyrobienia w sobie nawyku do częstego picia wody.

Wieczorem, przed pójściem spać postaw szklankę z wodą koło łóżka

Po obudzeniu naturalnym odruchem będzie nie tylko wyłączenie budzika, ale także wypicie wody, zanim wstaniesz z łóżka. Tym samym uzupełnisz płyny, które utraciłeś w trakcie nocy.

Przygotowuj własne wody smakowe

Jeśli woda jest dla Ciebie bez smaku i dlatego nie lubisz po nią sięgać, dodaj do wody plaster cytryny lub owoców i kilka listków mięty. Woda na pewno będzie smakować lepiej. Pamiętaj tylko, aby nie kupować wód smakowych, ponieważ zawierają bardzo duże ilości cukru.

Picie wody z aplikacją

Jeśli lubisz wszelkiego rodzaju aplikacje, możesz zainstalować na swoim telefonie jedną, która będzie Ci przypominała o regularnym piciu wody. Aplikacje nie tylko przypominają o tym, że już czas, aby sięgnąć po kolejną szklankę wody, ale też pomagają kontrolować, czy wypiliśmy jej już wystarczającą ilość i obliczyć, ile wody dokładnie pić powinniśmy.

Znajdź swój smak

Woda wodzie nie równa i naprawdę każda smakuje inaczej. Możesz wybrać wodę źródlaną, a także nisko, średnio lub wyskomienaralizowaną. Wybierz taką, której smak będzie najbardziej Ci odpowiadał, dzięki czemu dużo łatwiej wyrobisz w sobie nawyk wypijania większej ilości wody.

A więc…na zdrowie!

[1] Wg Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa ds. Żywności

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej