Zasady zachowania równowagi w trudnych sytuacjach – Maria Rotkiel

W kryzysie, w nowej i trudnej sytuacji odczuwamy wiele emocji. Najczęściej towarzyszy nam strach i jest on adaptacyjną reakcją na zagrożenie. Gdy czujemy strach, uruchamiamy nasze zasoby potrzebne do ochrony, szukamy rozwiązań i możliwości wsparcia. To dobrze, że nie bagatelizujemy ryzyka i staramy się przystosować do nowych okoliczności. Strach pomaga nam zachować czujność i uruchamiać konstruktywne działanie.

Dlatego pierwsza ważna zasada w kryzysie brzmi

Pozwól sobie na odczuwanie strachu – on pomaga w ochronie przed zagrożeniem!

Ważne, aby strach był adekwatny do sytuacji, dlatego dbajmy o to, aby nie zmieniał się w lęk. Lęk wynika z wyolbrzymiania niebezpieczeństwa, jest dręczącym nas i osłabiającym uczuciem, które odbiera siłę i motywację. Aby radzić sobie z lękiem, należy przede wszystkim korzystać z zaufanych i rzetelnych źródeł informacji o kryzysie, nie wolno przeciążać się zbyt dużą ilością negatywnych bodźców, dlatego warto ograniczać się do zaczerpnięcia wiarygodnej wiedzy i umieć zarządzać informacją, czyli dostarczać sobie tyle faktów, ile na ten moment potrzebujemy – nie za dużo. 

Druga zasada zachowania równowagi

Szukaj sprawdzonych źródeł wiedzy i ograniczaj się do niezbędnych informacji!

Kolejna ważna strategia radzenia sobie w kryzysie to konstruktywne działanie. Zastanów się co tu i teraz możesz zrobić, co będzie pomocne, wspierające, pozytywne i przystąp do działania.

Trzecia zasada radzenia sobie w kryzysie

Działaj pozytywnie i konstruktywnie! Nie popadaj w apatię i skup uwagę na pomocnym działaniu.

To jedna z podstaw radzenie sobie w kryzysowej sytuacji – aktywność! Jeśli podejmujemy działanie, to przywracamy poczucie kontroli, poczucie wpływu na sytuacje, przestajemy czuć bezradność i zwątpienie! Działanie może dotyczyć rozwiązywania aktualnych problemów, przystosowywania się do nowej sytuacji, szukania rozwiązań i zapewnienia sobie bezpieczeństwa. W działaniu bardzo ważne są wszelkie strategie i sposoby zadbania o swoją kondycję psychofizyczną.

Czwarta zasada radzenia sobie w kryzysie

Zadbaj o siebie! 

To bardzo ważna zasada, moim zdaniem jedna z najważniejszych. Musimy mieć siłę i energię do radzenia sobie z trudną sytuacją, do pomagania innym, do zarządzania działaniem i celami, dlatego szczególnie w kryzysie musimy dbać o siebie! Należy dbać o zdrowy sen, zdrowy sposób odżywiania, o odpoczynek i przyjemności. W sytuacji kryzysu jest to trudne, nasze zasoby i możliwości są ograniczone. Nawet jeśli mamy mniej możliwości zadbania o siebie, to nie wolno o tym zapominać, można korzystać z tych sposobów, które są dostępne i szukać nowych pomysłów na zatroszczenie się o siebie! Nasza energia i siła do stawiania czoła przeciwnościom losu jest naszą największą bronią w aktualnej sytuacji! Gdy sprawiamy sobie małe przyjemności, takie jak chwila na przyjemną pielęgnacje, ciekawa książka, moment relaksu czy rozmowy z bliską osobą to dostarczamy sobie niezbędnego psychicznego paliwa!

Piąta zasada – ważna strategia stawiania czoła kryzysowi

Wzajemne wsparcie, pomoc innym i dbanie o relacje! 

Nawet jeśli fizycznie nie możemy się z kimś spotkać, to możemy być w kontakcie dzięki nowym technologiom, możemy rozmawiać i wzajemnie dodawać sobie otuchy! Poczucie bycia częścią wspólnoty, wzajemna pomoc i życzliwość są bardzo ważnym filarem poczucia bezpieczeństwa. Społeczne wsparcie jest fundamentem naszej psychicznej stabilności szczególnie teraz, gdy nasze kontakty są ograniczone. Świadomość, że możemy na siebie liczyć to doskonała broń w kryzysie!

Zasady radzenia sobie w kryzysie pomagają nam odzyskać radość z życia pomimo trudnych okoliczności!

Mamy wpływ na to, jak radzimy sobie w tej sytuacji, dlatego podejmijmy wyzwanie bycia szczęśliwymi nawet w sytuacji kryzysu! Możemy dbać o siebie, dbać o bliskich, możemy wzajemnie wspierać się i pomagać sobie! Dzięki takiej postawie dostrzegamy, że nawet w najtrudniejszej sytuacji są okazje do wykorzystania. Kryzys to szansa na bycie lepszym człowiekiem, na uruchomienie naszego pozytywnego potencjału! Tak wiele możemy się nauczyć o sobie, gdy stawiamy czoła przeciwnościom losu i tak wiele dobrego możemy od siebie dać innym! Dzięki kryzysowi zaczynamy doceniać to, co do tej pory umykało naszej uwadze! Dzięki kryzysowi rozumiemy, że szczęście to docenianie drobnych przyjemności, to lubienie siebie i dbanie o siebie, to pielęgnowanie relacji i wzajemna życzliwość! W kryzysie bądźmy najlepszą wersją siebie!

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej