Aromaterapia. Naturalne leczenie zapachem

Coraz trudniej jest nam znaleźć w życiu równowagę. Swoją codzienność dzielimy między pracę oraz obowiązki domowe i rodzinne. W zabieganej rzeczywistości ciężko jest nam znaleźć chwilę na odpoczynek i zatroszczenie się o siebie. Aby się obudzić sięgamy po kawę, gdy boli nas głowa łykamy tabletkę, a pod koniec dnia, aby się odstresować siadamy przed telewizorem. A gdyby tak wykorzystać aromaty oraz olejki eteryczne roślin leczniczych? Dowiedz się, czym jest aromaterapia  i  jak w naturalny sposób poprawić sobie samopoczucie.

 Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia polega na leczniczym wykorzystaniu olejków eterycznych, pozyskiwanych z różnych części roślin: kwiatów, liści, łodyg, kory drzew, korzeni i nasion. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wielka moc kryje się w pozornie zwykłych aromatach. Niektóre pobudzają nas do działania, inne wzmagają koncentrację, działają antydepresyjnie, odprężają czy też łagodzą różne dolegliwości bólowe. Aromaterapia może stanowić skomplikowany system leczenia, którego bardzo ważnym elementem jest umiejętny sposób łączenia różnych roślinnych olejków eterycznych, które wspólnie mogą przynosić znacznie mocniejszy efekt. Olejek owocowy z rośliny zwanej Litsea Cubeba łagodzi na przykład depresję, wspiera koncentrację, pomaga przy zmęczeniu, braku pobudzenia, nerwowemu napięciu i wyczerpaniu. Podobne właściwości ma olejek lawendowy, który uwalnia lęki i łagodzi depresję, pomaga przy nadmiernej pobudliwości i nerwowości, braku snu. Natomiast olejek cytrynowy dostarcza energii, odświeża i inspiruje, a także ma lekkie erotyzujące działanie. Wspiera również kreatywność i pobudza fantazję.

Ból głowy to przeszłość

Aromaterapia pozwala również skutecznie leczyć bóle głowy. Cząsteczki olejków eterycznych pobudzają receptory zapachowe w mózgu, uruchamiając wytwarzanie przeciwbólowych endorfin. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku takie olejki, jak bazyliowy, hypozowy, majerankowy, miętowy, geraniowy, a spośród nich najczęściej stosowany jest lawendowy, ponieważ jest najbardziej uniwersalny w działaniu. Można go stosować na noc, ponieważ nie utrudnia zasypiania, a jednocześnie jest bardzo dobry na migrenowe mdłości i problemy żołądkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Lawenda – Twój niezawodny sposób na poprawę samopoczucia

Cytrusowa pobudka

15 minut tylko dla siebie, z wykorzystaniem naturalnego dobrodziejstwa aromaterapii, może być pierwszym krokiem do zmiany codziennych nawyków w kierunku odzyskania równowagi w życiu i odnalezienia prawdziwego szczęścia. Dobrym sposobem, aby z pozytywną energią zacząć dzień jest użycie kosmetyków, które w swoim składzie zawierają naturalne olejki eteryczne z cytrusów – np. z cytryny lub grejpfruta. Ich zapach szybko poprawia nastrój, odpędza złe myśli i pozwala się zrelaksować. Cytryna w duecie z wyciągiem z litsea cubeba (werbeny egzotycznej) szybko i zauważalnie poprawia nastrój. Doskonałym, orzeźwiającym połączeniem jest również grejpfrut i marakuja. Zapach egzotycznych owoców doskonale pobudza do działania i pozytywnie nastraja na resztę dnia.

 Aromaterapia sposobem na stres

Aby dobrze zakończyć dzień warto oczyścić przed snem głowę z piętrzących się myśli i kolejnych planów do zrealizowania. Nasz umysł będzie nam wdzięczy, jeśli choć na 15 minut wprawimy go w stan bezczynności. Jednak po całym dniu pełnym stresu może to wcale nie być takie proste, dlatego z pomocą przychodzą nam takie rośliny lecznicze jak eukaliptus, słodki migdał i wspomniana już wcześniej lawenda. Podczas wieczornego prysznica warto użyć produkt zawierający np. olejek eteryczny z eukaliptusa, który wpływa pozytywnie na układ nerwowy, łagodzi stres, działa uspokajająco, odprężająco oraz ułatwia zasypianie. Podobne właściwości ma również lawenda, a dla wielbicieli słodkich zapachów w aromaterapii polecany jest olejek ze słodkich migdałów, który znany ze swojej uspokajającej woni. 

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej