Mięta – właściwości i działanie w letnie dni

Kto z nas w gorący dzień nie pił wody z cytryną oraz listkami mięty lub nie spróbował nigdy cukierków miętowych? Mięta jest często wykorzystywana w gastronomii oraz dodawana do kosmetyków (np. pasty do zębów), ale ma również wiele atrybutów leczniczych i aromaterapeutycznych, o których mogliście nie słyszeć.

Mięta – zastosowanie

Mięta jest ziołem cenionym na całym świecie ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Od wieków uważana jest za cudowną roślinę dającą ukojenie. W Polsce najpopularniejszą odmianą jest mięta pieprzowa i to właśnie ona jest najczęściej wykorzystywana jako przyprawa lub dodatek do koktajli i deserów. Mięta zielona za to jest często używana jako składnik past do zębów oraz gumy do żucia. Przy problemach trawiennych najskuteczniejsza jest natomiast mięta polna.

Na co pomaga mięta? Właściwości lecznicze

Miętę często wykorzystuje się w formie naturalnego leczenia, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Zioło pobudza czynności wydzielnicze wątroby i żołądka. Zwiększa ilość soku żołądkowego oraz wydzielanej żółci. Dzięki niej spożywany przez nas pokarm jest efektywniej rozkładany i wchłaniany w jelitach. Skutecznie łagodzi wzdęcia. Wykazuje działanie rozkurczające mięśnie gładkie układu trawiennego oraz wspomaga prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. W przypadku problemów z układem pokarmowym najlepiej sprawdza się napar z liści i łodyg mięty, którą nawet profilaktycznie warto spożywać po dużych i ciężkostrawnych daniach.

CZYTAJ TAKŻE: Zdrowe dania z grilla. Jak je przyrządzić?

Według badań, mięta ma również właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Wspomaga walkę z bakteriami, które wywołują dolegliwości układu pokarmowego, a także z Salmonellą, E. coli i gronkowcem złocistym. Wykazuje również działanie uspokajające – herbatę z mięty podaje się również w sytuacjach stresujących.

Zapach nie jest bez znaczenia

Olejek miętowy powstający z mięty pieprzowej jest powszechnie stosowanym olejkiem eterycznym w walce z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Właściwości terapeutyczne mięta zawdzięcza olejkom lotnym, garbnikom, flawonoidom i kwasom organicznym, dzięki którym jest niezastąpiona przy inhalacjach, a także w rozgrzewających maściach. Olejek z mięty ma właściwości antybakteryjne i wykrztuśne, dzięki czemu dużo łatwiej pozbyć się nadmiaru wydzieliny z płuc. Wykazuje on również działanie podobne do naparu z liści mięty, tzn. łagodzi ból. Do zewnętrznego stosowania na ból głowy najlepiej użyć kropli olejku miętowego zmieszanego z kroplą olejku eukaliptusowego i łyżką stołową olejku bazowego (np. oliwa z oliwek). Aromatyczną mieszankę warto wmasowywać w skronie, aż do uczucia ulgi i ustępowania bólu.

 Mięta w aromaterapii

We własnej łazience można szybo i łatwo przygotować także zabieg aromaterapii. Kąpiel z dodatkiem olejku miętowego działa relaksująco, antyreumatycznie i uspokajająco. Zaś parówka z dodatkiem kilku kropli olejku miętowego lub suchego ziela mięty oczyszcza pory, działa przeciwtrądzikowo, odkażająco i łagodząco na tłustą skórę skłonną do wyprysków i podrażnień. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie i nadmierne stosowanie mięty zakłóca sen i przyczynia się do bezsenności.

Lubisz pisać? Wyślij formularz i zostań naszym autorem ✍

Dowiedz się więcej